13 pomysłów na szafę na wymiar

Pomysły na szafę na wymiar

Szafy na wymiar to doskonały pomysł, gdy potrzebujesz praktycznego mebla, lecz dysponujesz ograniczonym metrażem w mieszkaniu czy konkretnym pokoju. Najczęściej wybieranymi pomieszczeniami są sypialnie i przedpokoje. Każdy centymetr powierzchni spożytkujesz decydując się na opcję mebla narożnego lub wnękowego. Także w kontekście samego wyglądu warto zadbać o optyczne powiększenie przestrzeni. Przedstawiamy trzynaście propozycji na optymalne dobranie takiego wyposażenia do małego lokalu.

Spis treści
Warianty do narożników i nie tylko 
Ile będą kosztować?
W którym miejscu domu umieścić takie wyposażenie?
Jakie drzwi wybrać?

Szafy narożne na wymiar ciekawym rozwiązaniem. Jakie są inne możliwości?

Przy ograniczonym metrażu często wybieranym wariantem są szafy narożne na wymiar. Warto pomyśleć jednak i o takich wnękowych. Tego typu rozwiązania są bardzo praktyczne, gdyż pozwalają zabudować część pomieszczenia bez nadmiernego ograniczania przestrzeni czy blokowania samych ciągów komunikacyjnych. Wielu właścicieli kameralnych lokali mieszkalnych decyduje się na jeden mebel tego typu, ale za to pokaźnych rozmiarów, w zabudowie na całą ścianę. Dodatkowo można wykorzystać obszary, które z pozoru wydają się trudne do zaaranżowania, a mianowicie wszelkie wgłębienia w ścianach czy nawet skosy.

Opcje narożne

Na pewno godne rozważenia są szafy narożne, czyli rozwiązanie naprawdę popularne w kontekście niewielkiego metrażu. Specyficzny układ narożników sprawia, iż są one dość problematyczne w kontekście aranżacji. Często trudno jest je wykorzystać w praktyczny sposób. Dobrze zaprojektowana i wykonana na miarę szafa, może się tam doskonale sprawdzić. Co więcej, wbrew pozorom takie modele charakteryzują się naprawdę sporą pojemnością.

Warianty wnękowe

Nowoczesne szafy wnękowe są idealnym pomysłem do małych pomieszczeń. Taka zabudowa dobrze się prezentuje i zmieści się tam mnóstwo rzeczy. Co bardzo ważne w takiej sytuacji, nie odczujesz także, że mebel zajmie dużą powierzchnię, gdyż dyskretnie łączy się on z konstrukcją całego pomieszczenia. Trudno zatem o bardziej praktyczne i eleganckie rozwiązanie do takiej przestrzeni. Przy wykorzystaniu wnęki nie trzeba jednocześnie decydować się na ścianki, podłogę czy sufit samej szafy, co oznacza wygospodarowanie dodatkowych centymetrów w kontekście samej pojemności.

Na całą ścianę

Zabudowa na wymiar może być przygotowana na całej szerokości i wysokości ściany, co jest zresztą naprawdę popularnym wyborem. Właśnie w takim wariancie najlepiej scali się ona z samym pokojem i nie będzie rzucać się w oczy. Jednocześnie gwarantuje bardzo dużo powierzchni użytkowej. W takim przypadku warto zdecydować się właśnie na jedną obszerną szafę w którymś z większych pomieszczeń, zamiast dwóch czy nawet kilku mniejszych i rozłożonych po różnych częściach lokalu mieszkalnego.

W wymagających przestrzeniach

Plusem wersji na miarę jest to, że można je dopasować do każdej przestrzeni. Przy obecnej architekturze dość często spotykane są mniej standardowe rejony pomieszczeń, z nietypowymi wnękami czy skosami. W tym przypadku nie musisz się tym przejmować, gdy taki obszar w dalszym ciągu może być zabudowany. Jest to wręcz doskonały pomysł, gdyż praktycznie wykorzystasz ten rejon mieszkania, który mógłby być trudny do zaaranżowania w inny sposób, a przy ograniczonym metrażu nie można sobie pozwolić na marnowanie miejsca.

Szafa na wymiar do przedpokoju, a może sypialni? Gdzie ją umieścić przy niewielkim metrażu?

W niewielkim mieszkaniu czy domu dobrze jest przemyśleć o tym, w którym pokoju ma się znaleźć szafa na wymiar. Standardowym pomysłem będzie taka do sypialni lub przedpokoju. To rejony, w których zawsze znajdują się rzeczy do przechowywania i należy oczywiście dbać tam o porządek. Chcąc wykorzystać maksymalnie dostępną przestrzeń, dobrze jest otworzyć się na różne rozwiązania. Taka szafa może stanąć choćby w pomieszczeniu na poddaszu, które można wtedy zaaranżować w praktyczny sposób. Jeszcze mniej szablonowym, ale naprawdę ciekawym pomysłem, jest wykorzystanie ewentualnego pustego obszaru pod schodami.

Sypialnia

Najbardziej standardowym miejscem na szafę jest sypialnia. Mając niewielki metraż jest to zwykle najlepsze miejsce na taki mebel, gdyż nie chcesz zapewne przeznaczać na to przestrzeni w salonie, a poza tym może nie być za bardzo innych opcji. Pokój sypialniany jest obszarem prywatnym, więc nie trzeba tam zachowywać dużo wolnej powierzchni, więc szafę można wstawić nawet blisko łóżka czy innych mebli. Warto wykorzystać wtedy w pełni którąś ze ścian i całkowicie ją zabudować.

Przedpokój

Zwykle nawet w mniejszych mieszkaniach znajduje się przedpokój. To jednak raczej małe i wąskie pomieszczenie, ale nie wyklucza to przygotowania tam mebla na wymiar. Najlepiej sprawdzi się tam zwykle wariant wnękowy, który nie musi być bardzo głęboki, ale tak czy siak zapewni trochę cennego miejsca na sprzęty domowego użytku czy choćby wierzchnie i sezonowe ubrania.

Poddasze

Możliwość wykonania takich szaf pod skosami, daje duży potencjał w kontekście pomieszczeń na poddaszu. Jeżeli cały lokal mieszkalny nie jest zbyt duży, to na pewno szkoda jest marnować taki rejon, który w praktyce można zamienić w bardzo ładny pokój. Umieszczona w takim układzie szafa wnękowa pozwoli estetycznie zabudować przestrzeń i zagwarantuje dużą pojemność. Zależnie od wielkości poddasza, może się tam wtedy znaleźć pomieszczenie mieszkalne lub po prostu sama garderoba.

A może nietypowo pod schodami?

Przy takim metrażu trzeba szanować każdy kawałek powierzchni. W piętrowych domach czy mieszkaniach, często niewykorzystany jest obszar pod schodami. Nietypowym, lecz naprawdę praktycznym rozwiązaniem jest zaprojektowanie tam właśnie zabudowy z szafy. Nie zawsze uda się tam opracować na tyle pojemną, żeby trzymać tam ubrania, lecz taki mebel będzie świetny jako schowek na domowe akcesoria czy sprzęty i środki do sprzątania.

Wnętrze garderoby

Zdecyduj się na szafę przesuwną na wymiar w dobrej cenie. Jakie jeszcze pomysły sprawdzą się w małej przestrzeni?

Do takiej przestrzeni najlepiej sprawdzi się szafa przesuwna na wymiar, którą możesz zamówić w dobrej cenie z Twoją Szafą. Z myślą o utrzymaniu optymalnego postrzegania całości pokoju, optymalnie będzie wybrać taką z lustrem na drzwiach lub wypełnieniem ze szkła lub po prostu w jasnych odcieniach. Oryginalnym, ale sprytnym rozwiązaniem jest całkowita rezygnacja z drzwi. Taki wariant nie sprawdzi się oczywiście za każdym razem, lecz jest popularny w kontekście garderoby czy tym bardziej mebla dedykowanego trzymaniu tam innych rzeczy, a więc choćby książek. Przy ograniczonej powierzchni dobrze jest potraktować szafę jako mebel wielofunkcyjny, do przechowywania tam nie tylko ubrań, ale również innych sprzętów i podręcznych akcesoriów.

Drzwi przesuwne

Wariant przesuwny nowocześnie się prezentuje, a przede wszystkim ogranicza do minimum przestrzeń, jaka jest potrzebna przed samą szafą, żeby wygodnie do niej zaglądać. Doskonale wpisuje się to zatem właśnie w wymagania, jakie stawiają przed właścicielem czy projektantem niewielkie powierzchnie. To opcja zdecydowanie godna uwagi, gdyż w tym przypadku powinna się sprawdzić lepiej niż klasyczne drzwi uchylne.

Z lustrami

Wypełnienia drzwi z luster stały się popularne z różnych względów. Efektownie się prezentują, a do tego pełnią oczywiście rolę czysto funkcjonalną. Można zrezygnować wtedy z oddzielnego zwierciadła na ścianie czy stojącego. Przy małym pomieszczeniu widoczny jest jeszcze dodatkowy atut, a mianowicie fakt, iż światło odbijające się pod takiej powierzchni daje efekt optycznego powiększenia pokoju. Możliwość zamówienia takiej szafy z lustrem oferuje Twoja Szafa.

Wypełnienie ze szkła i jasne powierzchnie

Korzystając z naszej oferty możesz oczywiście wybrać i inne materiały wypełnień. Jeżeli nie chcesz postawić na lustro, to przy małej powierzchni ciekawym wyborem są proponowane przez nas szkła. Dysponujemy takimi lakierowanymi (Lacobel) czy mlecznymi (Lacomat), ale w takiej sytuacji dobrym pomysłem może być wariant matowy lakierowany (Metalac). Opcjonalnie możesz wybrać Grafikę na Szkle, lecz unikaj raczej bardzo wzorzystych motywów, ponieważ mogą one wizualnie ograniczyć przestrzeń. Ten aspekt jest zresztą bardzo ważny - bez względu na dobrany materiał, staraj się stawiać raczej na jasne kolory. W kontekście samych wypełnień w naszej ofercie odnajdziesz też choćby płytę, warianty drewniane czy lakierowane MDF.

Całkowita rezygnacja z drzwi?

Drzwi przesuwne są bardzo praktyczne, natomiast jeszcze innym rozwiązaniem jest całkowite zrezygnowanie z takiej osłony. Oczywiście sprawdzi się to raczej, gdy zamierzasz tam trzymać niezbyt prywatne rzeczy lub jeżeli taki mebel będzie ustawiony w pokoju, z którego korzystają tylko domownicy, a nie goście. W takiej sytuacji taka szafa może posłużyć jako otwarta garderoba choćby w sypialni - to naprawdę interesujący wariant.

Szafy wielofunkcyjne

Trzynastym pomysłem, który proponujemy w kontekście małych powierzchni, jest potraktowanie szafy jako mebla pełniącego kilka funkcji. Przy większych metrażach można się pokusić nawet o kilka większych elementów umeblowania w różnych pokojach, lecz przy ograniczonym metrażu lepszym wyborem może być jedna, ale większa szafa. Wtedy potraktuj ją nie tylko jako miejsce na ubrania, ale wygospodaruj tam dodatkowo półki i szuflady na swoje gadżety, domowe sprzęty i akcesoria do sprzątania. Taki mebel może wtedy być zarówno garderobą, jak i klasycznym składzikiem. Przy małych przestrzeniach, szafy na wymiar sprawdzają się doskonale, gdyż pomagają w estetycznym zabudowaniu konkretnych obszarów i utrzymaniu dużej funkcjonalności wyposażenia. Jest wiele możliwości na wykorzystanie takich mebli i polecamy skorzystać z proponowanych przez nas pomysłów. Zachęcamy również do zamawiania takich szaf korzystając z naszej oferty!

Kontakt

Twoja Szafa
ul. Modlińska 8
03-216 Warszawa

tel.: 600-11-00-11
pon-sob: 9.00-21.00
nd: 9.30-19.30
e-mail: twoja_szafa@interia.com

Punkty ekspozycyjne

AUCHAN Modlińska
ul. Modlińska 8 Warszawa
tel.: 600-11-00-11

 

 


AUCHAN Łomianki
ul. Brukowa 25 Łomianki
tel.: 600-69-00-69

© Twoja Szafa - All Rights Reserved.